FESB NASTAVA
Razlikovni 910 Automatika i sustavi 2. semestar
Nema predmeta
Upit treba biti dulji od 1 znaka...
Nema rezultata
U polje za pretragu upišite naziv ili kôd predmeta koji želite pronaći
Automatska regulacija 2
(FELZ04)
2024/25 godina
preduvjeti za upis
Teorija sustava
ciljevi predmeta
prazno
očekivani ishodi učenja
prazno
nositelji predmeta
nastava i predavači
ECTS
5
Razlikovni 910
Automatika i sustavi
2. semestar
1. godina
predmet osnovne razine
Način ocjenjivanja
apsolutno
sadržaj
Podjela dinamičkih sustava na kontinuirane i diskretne. Kvantizacija kontinuiranog signala. Uzorkovanje i teorija uzorkovanja. A/D pretvarač. Obnavljanje funkcije iz diskretnih podataka. D/A pretvarač. Modeliranje dinamičkih diskretnih sustava: jednadžbe diferencija, teorija Z-transformacije, impulsna prijenosna funkcija i njena identifikacija, blok dijagrami. Analiza diskretnih regulacijskih sustava: prijelazne pojave, pogreške ustaljenog stanja, stabilnost. Realizacija impulsne prijenosne funkcije. Digitalno programiranje. Sinteza diskretnih regulacijskih sustava: diskretizacija kontinuiranih regulatora, DDC-direktno digitalno vođenje (Kalmanov algoritam, Dahlinov algoritam). Realizacija digitalnog vođenja: elementi digitalnog vođenja, problemi realizacije digitalnog vođenja, primjeri digitalnog vođenja. preporučena literatura
dopunska literatura
jezik poduke
Hrvatski
način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i/ili modula
Mišljenja studenata o kvaliteti nastave putem anketa. Nastavnici koji podučavaju srodne predmete surađuju i zajednički vode brigu o kvaliteti nastave. Povremeno promatranje i evaluacija nastave od strane predstojnika odsjeka/ šefa katedre, itd. ispit (način polaganja, ispitni rokovi)
Ispit se sastoji od teorijskog dijela i dijela sa zadacima. Tijekom semestra biti će održana dva kolokvija. Prvi kolokvij je nakon 7 tjedana nastave, a drugi po završetku nastave. Student može putem kolokvija položiti gradivo kolegija. Uvjet za izlazak na završni ispit je uspješno odrađen praktični dio laboratorijskih vježbi. Ispit se polaže u dva dijela, na isti način na koji je organizirano polaganje preko kolokvijima (teorijski dio i dio sa zadacima). Uvjet za pozitivnu ocjenu je da student ima ukupno najmanje 50 % bodova na ispitu, ali pri tome mora imati minimalno 50% od bodova predviđenih za teorijski dio gradiva (odnosno, 25% od ukupnog broja bodova na ispitu) i 50% od bodova predviđenih za zadatke (odnosno, 25% od ukupnog broja bodova na ispitu). Pravila podjednako odnose na studente koji su ovaj kolegij upisali prvi put i na one studente koji su kolegij upisali po drugi put. U formiranje konačne ocjene ulaze rezultat ostvaren na ispitu sudjeluje s 80% težine, te rezultat ostvaren na laboratorijskim vježbama s 20%. Konačna se ocjena utvrđuje na sljedeći način: Na prvom kolokviju će se polagati gradivo prema nastavnim jedinicama do sedmog tjedna uključivo, a na drugom ostatak gradiva tjedna uključivo. Kolokviji i ispiti održavaju se u terminima predviđenim kalendarom nastave. Za pristupanje ispitu student je dužan odraditi laboratorijske vježbe u potpunosti, te ostvariti minimalno 50% od predviđenog broja bodova za laboratorijske vježbe. Ako ne ispuni navedeni uvjet, student neće moći pristupiti ispitu, te će kolegij morati ponovo upisati.
|