
FESB NASTAVA
![]() Diplomski 242 Telekomunikacije i informatika 1. semestar
Nema predmeta
Pretraži predmete po nazivu ili kôdu Upit treba biti dulji od 1 znaka...
Nema rezultata
U polje za pretragu upišite naziv ili kôd predmeta koji želite pronaći
Radiokomunikacije
(FELJ02)
2024/25 godina
preduvjeti za upis
Nema
ciljevi predmeta
Osposobljavanje studenata za: očekivani ishodi učenja
Studenti će, nakon uspješno savladanog gradiva: nositelji predmeta
nastava i predavači
ECTS
5
Diplomski 242
Telekomunikacije i informatika
1. semestar
1. godina
predmet osnovne razine
Način ocjenjivanja
apsolutno
sadržaj
Sustavi radiokomunikacija i podjela po frekvenciji, smjeru prijenosa i namjeni. Propagacija elektromagnetskih valova u slobodnom prostoru i u blizini Zemljine površine. Definiranje radio veze u području optičke vidljivosti. Refleksija na Zemljinoj površini. Utjecaji svojstava tla. Struktura atmosfere. Refrakcija u troposferi. Nestandardni uvjeti propagacije. Utjecaji oborina, plinova i vodene pare na gubitke propagacije. Ogib na geografskim preprekama. Model "oštrice noža" (KE) i UTD na jednostrukim i višestrukim preprekama. Utjecaji ionosfere na propagaciju radio valova. Utjecaji na veze sa satelitima. Daleke zemaljske veze uz korištenje ionosfere. preporučena literatura
dopunska literatura
jezik poduke
Hrvatski. Mogućnost izvođenja nastave i na engleskom jeziku
način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i/ili modula
Mišljenja studenata o kvaliteti nastave putom anketa.Nastavnici koji podučavaju srodne predmete surađuju i zajednički vode brigu o kvaliteti nastave. ispit (način polaganja, ispitni rokovi)
Tijekom semestra bit će dva kolokvija u skladu s kalendarom nastave. Student može putem kolokvija položiti cjelokupni ispit ukoliko postigne pozitivnu ocjenu iz svakog od tih kolokvija. Na svakom od dva kolokvija student polaže jedan dio gradiva. Na dva završna ispita u veljači tekuće godine studenti polažu dijelove gradiva koje nisu položili na kolokvijima. Ako na prvom završnom ispitu student položi neki od dijelova gradiva, taj dio gradiva ne mora polagati na drugom završnom ispitu. Pod zasebnim dijelom gradiva se podrazumijeva se točno utvrđena i zaokružena cjelina gradiva obuhvaćena kolokvijem. Pritom, svaki od kolokvija sadržavat će pitanja iz teorije te zadatke, pri čemu pojedino pitanje često može sadržavati i zadatak i teoriju, odnosno teorija i zadaci tretiraju se kao nedjeljiva cjelina. Također, na ispitu student može odgovarati pojedinu cjelinu ili čitavo gradivo ukoliko nije zadovoljan postignutim uspjehom na kolokviju ili konačnom ocjenom. Uvjet za pozitivnu ocjenu je da student ima najmanje 50 % bodova iz pojedinog dijela kolokvija ili na završnom ispitu, a konačna se ocjena (u postocima) formira na temelju svih aktivnosti prema formuli: Studenti koji nisu položili ispit nakon dva završna ispita mogu ispit položiti početkom rujna tekuće godine na tzv. popravnom ispitu. Samo studentima koji su prethodno položilikolokvij iz pojedinog dijela gradiva bit će priznato da su položili taj dio gradiva. Napopravnom ispitu studenti mogu položiti cjelokupni ispit ili pak prvi, drugi ili treći diogradiva. Zadnja prilika za polaganje ispita u ovoj školskoj godini je tzv. komisijski ispit koji će biti održan u drugom dijelu rujna tekuće godine prema kalendaru nastave. Uvjet za pozitivnu ocjenu na popravnom i komisijskom ispitu je da student ima najmanje 50 % bodova iz pojedinog dijela gradiva. Ocjena se računa prema prethodno navedenoj formuli. Konačna se ocjena utvrđuje na sljedeći način: Ispitni rokovi: Prema kalendaru nastave Prema Članku 65. Statuta Fakulteta, student je dužan sudjelovati u radu svih oblika nastave te prisustvovati: predavanjima najmanje 70% nastavnih sati, auditornim vježbama najmanje 70% nastavnih sati te laboratorijskim vježbama 100% nastavnih sati. Ako ne ispuni navedene uvjete, student neće moći pristupiti ispitu.
|