Upoznati studente s osnovama procesa spajanja i razdvajanja metalnih materijala - zavarivanja i njemu pridruženih procesa - navarivanja, lemljenja, toplinskih nanašanja slojeva i rezanja za glavne potrebe metalo-prerađivačke industrije.
Naučiti studente glavne značajke i najčešće industrijske primjene procesa spajanja i razdvajanja metalnih materijala.
Omogućiti studentima stjecanje znanja o utjecaju procesa spajanja i razdvajanja na kvalitetu zavarenih spojeva i čimbenike koji utječu na zavarljivost i rezljivost glavnih konstrukcijskih metala i legura.
Obučiti studente pravilnom radu, informirati ih o regulativi u zavarivanju, te ispitivanju i kriterijima prihvatljivosti zavarenih spojeva.
očekivani ishodi učenja
Nakon uspješno savladanog predmeta studenti će:
1. Znati glavne značajke i kategorizaciju procesa spajanja i razdvajanja
2. Odabrati odgovarajući proces zavarivanja za određenu industrijsku namjenu
3. Demonstrirati postupke spajanja i razdvajanja na dostupnim strojevima.
4. Znati najvažnije učinke procesa spajanja i razdvajanja na industrijski najzastupljenije metale i legure.
Principi spajanja; Sigurnost i zaštita pri zavarivanju; Oblici energije za zavarivanje; Tijek topline; Vrste spojeva, položaji zavarivanja, dodatni i potrošni materijal; Električni luk; Izvori struje za elektro-lučno zavarivanje; Pregled procesa zavarivanja taljenjem; Pregled procesa zavarivanja u čvrstom agregatnom stanju; Osnove navarivanja, naštrcavanja, lemljenja i lijepljenja; Toplinska rezanja i žlijebljenja; Osnovni pojmovi iz metalurgije i zavarljivosti; Kvaliteta - greške i mehanička svojstva zavarenih spojeva; Oblikovanje zavarenih spojeva; Ispitivanja zavarenih spojeva. Mehanizacija i robotizacija; Propisi i standardi; Deformacije i zaostala naprezanja. Toplinska obrada zavarenih spojeva. Zavarivanje za popravke konstrukcija i izradaka.
preporučena literatura
Podloge za predavanja, N. Krnić,
B. Anzulović: Zavarivanje, FESB Split 1990.,
S. Kralj, Š. Andrić: Zavarivanje i srodni postupci, FSB, Zagreb, 1999.
Z. Lukačević: Zavarivanje, SF Slavonski Brod 1997.
M. Gojić: Tehnike spajanja i razdvajanja materijala, Metalurški fakultet Sisak, 2003.
Niz zbornika radova sa savjetovanja HDTZ,
Tehničke informacije različitih proizvođača
dopunska literatura
ASM Handbook: Welding, Brazing and Soldering
WEB stranice domaćih i svjetskih sveučilišta, instituta i vodećih firmi iz zavarivanja i pridruženih aktivnosti
jezik poduke
Hrvatski
način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i/ili modula
Interna evaluacija i ankete studenata.
ispit (način polaganja, ispitni rokovi)
U semestru se održavaju dva parcijalna ispita (međuispiti, kolokviji) - prvi nakon cca. 60 % održane nastave a drugi na kraju semestra.
Nužni uvjeti za pristupanje ispitima su redovito pohađanje predavanja (više od 70 % nazočnosti), te uredno odrađene laboratorijske vježbe i sve obveze vezane uz njih (100 % izvještaja). Za izrazito uredno ispunjavanje obveza dodijelit će se bonus bodovi (do 5 %).
Studenti koji na parcijalnom ili parcijalnim ispitima budu imali više od 50 % i prođu kratku usmenu provjeru su položili ispit. Konačna se ocjena se bazira na rezultatima pismenog na sljedeći način: od 50% do 61% dovoljan (2), od 62% do 74% dobar (3), od 75% do 87% vrlo dobar (4) i više od 88 % izvrstan (5). Ta ocjena može biti potvrđena ili podignuta na kratkoj usmenoj provjeri.
Studenti koji djelomično zadovolje na parcijalnim ispitima mogu samo na prvom ispitnom roku polagati dijelove gradiva koje nisu položili. Na ostalim rokovima na pismenom dijelu ispita polažu cjelokupno gradivo i imaju usmenu provjeru prema prethodno navedenim kriterijima.
Redoviti ispitni rokovi (četiri) u akademskoj godini su sukladno kalendaru nastave.
Nastavne jedinice za Predavanja
Broj sati
1.
Povijesni pregled i razvoj tehnologija spajanja i pridruženih procesa. Sigurnost i zaštita kod zavarivanja i pridruženih procesa.
2 sata
2.
Definicije i principi spajanja, razdvajanja i toplinskih naštrcavanja. Razredba procesa spajanja materijala. Vrste spojeva i položaji zavarivanja. Dodatni i potrošni materijali. Oblici energije za zavarivanje. Tijek topline kod zavarivanja.
2 sata
3.
Električni luk i plazma u tehnologijama spajanja, razdvajanja i naštrcavanja.
Izvori struje za elektro-lučno zavarivanje. Elektrolučni procesi zavarivanja (MIG/MAG; TIG; EPP; plazma, zavarivanje obloženom elektrodom, zavarivanje svornjaka).
9 sati
4.
Zavarivanje izvorima visoke gustoće energije (laser, snop elektrona). Plinsko zavarivanje. Zavarivanje termitnim smjesama.
Istekla vam je prethodna prijava te se morate ponovno prijaviti.
Nastao je problem u radu sustava
Informacije o problemu smo pohranili i nastojat ćemo ga riješiti. Ako vas ova greška sprječava da obavite nešto važno, možete nas odmah kontaktirati na helpdesk@fesb.hr.
Vaš preglednik nije podržan
Koristite web preglednik koji nije podržan. Za puno korisničko iskustvo, preuzmite najnoviju inačicu vašeg preglednika.