Stjecanje znanja i osnovnih spoznaja o procesima zavarivanja, spajanja i razdvajanja metalnih materijala te razlikovanje temeljnih načina spajanja, rezanja i ispitivanja zavarenih spojeva. Studenti će steći uvid u kvalitetu zavarenih spojeva i čimbenike koji utječu na zavarljivost glavnih konstrukcijskih metala i legura.
Stjecanje znanja o različitim postupcima lijevanja metala. Razumijevanje povezanosti sastava i strukture metalnog uloška, procesnih parametara lijevanja i obrade taljevine s uporabnim svojstvima ljevova.
očekivani ishodi učenja
Po završetku predmeta studenti će moći:
1. Klasificirati postupke spajanja i razdvajanja materijala.
2. Analizirati karakteristike postupaka spajanja i razdvajanja materijala.
3. Demonstrirati postupke spajanja i razdvajanja na dostupnim strojevima.
4. Izdvojiti osnovne značajke postupaka spajanja i razdvajanja te njihove najvažnije učinke na obrađivani materijal.
5. Kategorizirati postupke obrade lijevanjem.
6. Dovesti u vezu kemijski sastav i strukturu metalnog uloška te procesne parametre lijevanja s uporabnim svojstvima lijevova.
7. Prezentirati postupke izrade modela, jezgri i kalupa za lijevanje.
8. Prezentirati određivanje livljivosti legura i teorijske osnove skrućivanja odljevaka.
Uvod: Podjela postupka lijevanja. Livljivost. Materijali za izradu kalupa i jezgri. Izrada kalupa i jezgri. Ručno i strojno kalupljenje. Uljevni sistemi. Podjela i elementi uljevnih sistema. Slijeganje. Osnovi teorije procesa formiranja odljevka. Pojedini postupci lijevanja i kalupljenja. Postupci lijevanja matalnih pjena.
Principi spajanja; Sigurnost i zaštita pri zavarivanju; Oblici energije za zavarivanje; Tijek topline; Vrste spojeva, položaji zavarivanja, dodatni i potrošni materijal; Električni luk; Izvori struje za elektro-lučno zavarivanje; Pregled procesa zavarivanja taljenjem; Pregled procesa zavarivanja u čvrstom agregatnom stanju; Osnove navarivanja, naštrcavanja, tvrdog i mekog lemljenja, lijepljenja; Toplinska rezanja i žlijebljenja; Osnovni pojmovi iz metalurgije i zavarljivosti; Kvaliteta i mehanička svojstava zavarenih spojeva; Mehanizacija i robotizacija; Propisi i standardi; Deformacije i zaostala naprezanja.
preporučena literatura
Dio Zavarivanje:
Pisane podloge za predavanja, N. Krnić,
Skripte i udžbenici : B. Anzulović: Zavarivanje, FESB Split 1990., Z. Lukačević: Zavarivanje, SF Slavonski Brod 1997., S. Kralj i Š. Andrić: Zavarivanje i srodni postupci, FSB Zagreb 1999., M.Gojić,...
Niz zbornika radova sa savjetovanja HDTZ,
Tehničke informacije različitih proizvođača
Dio Lijevanje:
Živković, D., “Lijevanje metala”, skripta, Sveučilište u Splitu, FESB, Split, 2006.
Unkić, D., Glavaš, Z.,"Osnove lijevanja metala", skripta, Sveučilište u Zagrebu, Metalurški fakultet, Sisak, 2009.
Jozić, S., Predavanja objavljena na eLearning portal, FESB, Split, 2020.
dopunska literatura
Časopisi: “Zavarivanje”, Welding Journal, Schweissen und Schneiden,
Izvori informacija na mreži
WEB stranice o proizvodnim postupcima.
jezik poduke
Hrvatski
način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta i/ili modula
Interna evaluacija i ankete studenata.
ispit (način polaganja, ispitni rokovi)
Dio Zavarivanje
Iz dijela Zavarivanje u semestru se u dogovoru sa studentima održi jedan ili dva parcijalna ispita (međuispiti, kolokviji). Ako se održavaju dva međuispita onda je prvi nakon cca. 60 % održane nastave iz dijela Zavarivanje a drugi na kraju dijela Zavarivanje. Za slučaj da se studenti odluče za jedan parcijalni ispit onda se on održava na kraju dijela Zavarivanje.
Nužni uvjeti za pristupanje ispitima su redovito pohađanje predavanja (više od 70 % nazočnosti), te uredno odrađene laboratorijske vježbe i sve obveze vezane uz njih (100 % izvještaja). Za izrazito uredno ispunjavanje obveza dodijelit će se bonus bodovi (do 5 %).
Studenti koji na parcijalnom ili parcijalnim ispitima budu imali više od 50 % i prođu kratku usmenu provjeru su položili ispit. Konačna se ocjena se bazira na rezultatima pismenog na sljedeći način: od 50% do 61% dovoljan (2), od 62% do 74% dobar (3), od 75% do 87% vrlo dobar (4) i više od 88 % izvrstan (5). Ta ocjena može biti potvrđena ili podignuta na kratkoj usmenoj provjeri.
Studenti koji djelomično zadovolje na parcijalnim ispitima mogu samo na prvom ispitnom roku polagati dijelove gradiva koje nisu položili. Na ostalim rokovima na pismenom dijelu ispita polažu cjelokupno gradivo i imaju usmenu provjeru prema prethodno navedenim kriterijima.
Redoviti ispitni rokovi (četiri) u akademskoj godini su sukladno kalendaru nastave.
Dio Lijevanje:
Tijekom semestra bit će dva međuispita (kolokvija). Prvi je međuispit nakon 7 tjedana nastave, a drugi nakon narednih 6 tjedana. Na završnom ispitu studenti polažu gradivo koje nisu položili na međuispitima. Na popravnom ispitu polaže se cjelokupnio gradivo.
Uvjeti za pozitivnu ocjenu su:
1. Predani i pozitivno ocijenjeni izvještaji s laboratorijskih vježbi.
2. 50% bodova na svakom kolokviju.
Ocjena (%) = 0,50 ( M 1 + M 2 )
M 1, M 2 - ocjena na prvom i drugom međuispitu izražena u postotcima.
Ukupna ocjena kolegija Tehnologija 1 se formira kao prosječna ocjena iz dijelova Lijevanje i Zavarivanje.
Nastavne jedinice za Predavanja
Broj sati
1.
Povijesni pregled i razvoj tehnologija spajanja i pridruženih procesa. Sigurnost i zaštita kod zavarivanja i pridruženih procesa.
1 sat
2.
Definicije i principi spajanja, razdvajanja i toplinskih naštrcavanja. Razredba procesa spajanja materijala. Vrste spojeva i položaji zavarivanja. Dodatni i potrošni materijali. Oblici energije za zavarivanje. Tijek topline kod zavarivanja.
2 sata
3.
Električni luk i plazma u tehnologijama spajanja, razdvajanja i naštrcavanja.
2 sata
4.
Izvori struje za elektro-lučno zavarivanje. Elektrolučni procesi zavarivanja (MIG/MAG; TIG; EPP; plazma, zavarivanje obloženom elektrodom, zavarivanje svornjaka).
Simulacija injekcijskog prešanja – program Moldflow ADVISER
2 sata
14.
Praktični dio – lijevanje u jednodijelni i dvodijelni kalup
2 sata
15.
PARCIJALNI ISPIT
Niste više prijavljeni
Istekla vam je prethodna prijava te se morate ponovno prijaviti.
Nastao je problem u radu sustava
Informacije o problemu smo pohranili i nastojat ćemo ga riješiti. Ako vas ova greška sprječava da obavite nešto važno, možete nas odmah kontaktirati na helpdesk@fesb.hr.
Vaš preglednik nije podržan
Koristite web preglednik koji nije podržan. Za puno korisničko iskustvo, preuzmite najnoviju inačicu vašeg preglednika.